Pzw Konferencje

Konferencje o zdrowiu

ciśnieniomierz
Zdrowie

Spirometria – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Spirometria – badanie pokazujące, jak działa układ oddechowy człowieka i czy to działanie nie jest zaburzone. Tak dokładnych wyników nie przedstawi ani badanie fizykalne, ani obrazowe. Badania spirometryczne w Białymstoku określą, jaki jest stopień zaburzenia funkcjonowania płuc i co zrobić, by im zapowiec.

Układ oddechowy

Układ oddechowy, to nie tylko płuco prawe i lewe. Są to również: oskrzeliki, oskrzela, tchawica, krtań, nagłośnia ale także mięśnie i nerwy. Problemy mogą wystąpić w każdym z tych organów a badanie spirometryczne pomoże określić, gdzie w chwili obecnej znajduje się problem.

Kiedy zleca się spirometrię

Lekarz zleci badanie spirometryczne, gdy pacjent będzie skarżyć się na kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszności, ból w klatce piersiowej. Badanie zleca się również w sytuacji zauważenia odchyleń w kształcie i budowie klatki piersiowej lub w momencie spostrzeżenia zmian osłuchowych płuc.

Jak przebiega badanie?

Przede wszystkim, badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej – bez możliwości garbienia się. Następnie ustami obejmuje się ustnik aparatu I oddycha normalnie. Na znak lekarza, pacjent musi nabrać jak najwięcej powietrza a następnie jak najmocniej je wypuścić. Z pozoru proste badanie sprawia wiele trudności pacjentom, którym zwykle wydaje się, że cale powietrze już z nich uszło – pomimo, że lekarz nadal każe je wypuszczać.

Spirometria Białystok nie jest prostym badaniem, jednak wartym przemęczenia. Aby wynik był wiarygodny, próbę powtarza się trzy razy. Uzyskane podobne wyniki są wyznacznikiem prawidłowo przeprowadzonego badania.

W Białymstoku spirometria przeprowadzana jest praktycznie od ręki. Należy jednak pamiętać, by na dobę przed badaniem nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu.