Pzw Konferencje

Konferencje o zdrowiu

Suplementy

Zioła szwedzkie na różne dolegliwości

Najdłużej znanym preparatem ziołowym są zioła szwedzkie. Jest to nalewka, skomponowana z jedenastu specjalnie wyselekcjonowanych ziół i wyciągów roślinnych.

Medycyna niekonwencjonalna – ziołolecznictwo

Medycyna naturalna stosowana jest od wieków. Pierwsze zapiski o leczeniu ziołami można napotkać już dwa tysiące lat przed naszą erą, a zostały umieszczone na egipskich papirusach.

W Europie ziołolecznictwo zapoczątkowali Grecy, zapożyczając receptury i naukę o roślinach leczniczych od Egipcjan, Babilończyków i Asyryjczyków.

Zioła w średniowiecznej Europie uprawiane były w przyklasztornych ogródkach, lecznictwem zajmowali się zakonnicy. Oni też sporządzali nowe receptury, przygotowywali nalewki, kompresy ciepłe i zimne, maści, wywary oraz inne postacie preparatów zielarskich i stosowali je w zależności od rodzaju schorzenia.

Zioła szwedzkie

W wieku siedemnastym została sporządzona przez szwedzkiego lekarza nalewka ze specjalnie dobranych ziół, której receptura przetrwała do dzisiaj. W skład jej wchodzą: aloes, szafran, mirra, arcydzięgiel, senes, dziewięćsił, teriak, kamfora,kurkuma, manna i rabarbar.

Zioła szwedzkie stosowane są na wiele schorzeń, między innymi na bóle reumatyczne, migreny, hemoroidy, przeziębienia, krwiaki, problemy trawienne, brak apetytu, trudno gojące się rany, choroby skóry, wrzody żołądka i wiele innych. Ze względu na swoje terapeutyczne właściwości mogą być stosowane do wewnątrz – należy ją pić dwa razy dziennie i na zewnątrz – jako okłady.

W aptekach istnieje postać skoncentrowanych ziół szwedzkich – krople ziołowe.

Zioła szwedzkie powinny być w każdej domowej apteczce – zwłaszcza zwolennika medycyny naturalnej. Aby efekty były widoczne, zioła te powinny być stosowane regularnie, z pewnymi ograniczeniami dla dzieci, kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz osób z uzależnieniem od alkoholu.