Odpowiedni ubiór dla personelu medycznego jest bardzo ważny i powinien być dobrany w taki sposób, by nie ograniczał i nie utrudniał wykonywania obowiązków. Kto powinien być ubrany w miejscu swojej pracy w strój medyczny? Gdzie go zakupić i w jaki sposób pielęgnować? Te informacje znajdują się w poniższej treści artykułu.
Kto powinien zakładać odzież medyczną?
Obowiązek noszenia strojów medycznych dotyczy wielu osób, które świadczą usługi związane z pielęgnacją i ochroną ludzkiego zdrowia. Wśród zawodów, które powinny zaopatrzyć się w odpowiedni strój, wymienia się między innymi:
- pielęgniarzy i pielęgniarki,
- lekarzy,
- fizjoterapeutów,
- farmaceutów,
- laborantów,
- diagnostyków;
Osoby posiadające powyższe wykształcenie chętnie korzystają ze strojów takich jak tania odzież medyczna, by zminimalizować koszty. Nabywają również kilka lub kilkanaście kompletów tych ubrań, ponieważ w trakcie pracy naturalnie się zużywają i często brudzą.
Tania odzież medyczna — zalety
Kupowanie ubrań medycznych w niskich cenach jest korzystne. Nabyć je można w sklepach medycznych lub w punktach sprzedaży odzieży ochronnej BHP. Mają odpowiedni krój, który nie krępuje ruchów, materiał przepuszczający powietrze, a także są łatwe w czyszczeniu. Tania odzież medyczna powinna być odpowiednio pielęgnowana, by służyła przez długi czas, ale również by nie była źródłem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Pielęgnacja odzieży medycznej
Ze względów higienicznych i epidemiologicznych ubrania, z których korzysta personel medyczny, powinny być codziennie poddawane praniu w wysokich temperaturach. Takie działanie zniszczy wirusy i bakterie, które osadzają się na odzieży w przychodniach, czy szpitalach. Kitli nie należy prać razem z ubraniami prywatnymi i garderobą domowników. Po wysuszeniu odzienia należy je wyprasować żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Taki rodzaj pielęgnacji uchroni odzież medyczną przed szybkim jej zużyciem.