Co daje noszenie pończoch uciskowych? Czy rzeczywiście w poszczególnych przypadkach oraz sytuacjach, pończochy uciskowe mogą nam przewlekłe objawy zakrzepicy żylnej lub niewydolności żylnej? Jak wybrać pończochy uciskowe, i na co zwrócić największą w tym aspekcie uwagę?
Komu przydadzą się pończochy uciskowe?
Ciekawostką może być fakt, iż pończochy uciskowe nie zaliczają się do środków farmaceutycznych, choć udowodnione jest, iż pomagają one w skutecznym nie tylko leczeniu, ale zwłaszcza zwalczaniu objawów powiązanych z niewydolnością żylną. Mowa tutaj o specjalistycznych pończochach, jakich podstawowym oraz najważniejszym zadaniem pozostaje wytworzenie optymalnego nacisku na nasze nogi, oraz ewentualna poprawa stanu żył.
Najczęściej pończochy uciskowe stosuje się w przypadku:
- Podczas leczenia chorób żył (z uwzględnieniem takich metod jak laseroterapia oraz skleroterapia)
- Pojawianiu się bardzo uporczywych obrzęków nóg
- Zalecane są osobom jakie przebyły operacje leczenia żylaków
- Przy zwalczaniu zakrzepicy żył głębokich oraz obrzęku limfatycznego
- Owrzodzenia nóg
- Obrzękach tłuszczowych
- Konieczności zwiększenia krążenia w nogach
- Występowania uczucia pieczenia lub bólu w trakcie chodzenia
Więcej o zastosowaniach pończoch uciskowych możesz znaleźć – Tutaj.
Jak wybrać odpowiednie pończochy uciskowe?
Oczywiście jeżeli chcemy zacząć stosować pończochy uciskowe, to musimy przede wszystkim zgłosić się do lekarza, jaki de facto wykluczy wszystkie przeciwskazania, w kontekście ich noszenia, a osoby między innymi z cukrzycą nie mogą z nich skorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pończochy uciskowe miały nie tylko pomóc w ograniczeniu wspomnianych objawów, ale też mieć zastosowanie czysto profilaktyczne, zresztą bardzo często pomagają nam na początkowe i niewielkie obrzęki, pojawienie się typowego „pajączka” na nodze, czy zapewniają wręcz ulgę zmęczonym stopom i poczucie ich lekkości.