Posted inZdrowie

Maść na ugryzienia owadów – must have w wakacyjnej apteczce

maść na ugryzienia owadów

Wakacyjny okres wiąże się z częstym przebywaniem na świeżym powietrzu, wycieczkami nad wodę czy na łono natury. Niestety w takich sytuacjach jesteśmy narażeni na ukąszenia różnego rodzaju insektów. Jak sobie z tym radzić, jaka powinna być pierwsza pomoc przy ukąszeniu? Jak działa maść na ugryzienia owadów, w jaki sposób stosować żele, płyny czy plasterki? Poznaj nasze podpowiedzi.

Pierwsza pomoc przy ukąszeniu owada

Nie zawsze da się zapobiec ugryzieniom owadów, dlatego warto wiedzieć, jak postępować. Po ukąszeniu należy jak najszybciej usunąć żądło, jeśli jest widoczne, za pomocą pęsety lub paznokcia. Następnie miejsce ukąszenia warto umyć delikatnie wodą i mydłem i nałożyć na nie chłodny kompres, aby zmniejszyć obrzęk i świąd. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie maści na ugryzienia lub żelu na ukąszenia owadów, W przypadku silnych reakcji alergicznych, trudności w oddychaniu lub obrzęku twarzy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

żel na ukąszenia owadów

Jak działa maść na ugryzienia?

Maść na ugryzienia (tutaj) działa na kilka sposobów, zapewniając ulgę i łagodzenie objawów. Preparat nałożony na miejsce ukąszenia może:

  • zmniejszać świąd i obrzęk, także dzięki składnikom przeciwzapalnym takim jak hydrokortyzon, 
  • łagodzić ból dzięki zawartości składników znieczulających,
  • zapobiegać infekcjom dzięki komponentom antybakteryjnym,
  • przyspieszać gojenie, odbudowę tkanek po ugryzieniu.

Stosowanie maści i żelu na ukąszenia owadów

W zależności od postaci maść albo żel na ukąszenia owadów stosuje się miejscowo, bezpośrednio na skórę. Podobnie używa się także płynów czy specjalnych plasterków. Częstotliwość uzależniona jest od typu preparatu i wskazówek od producenta.