Posted inWyposażenie laboratorium

Mieszadła magnetyczne – co należy o nich wiedzieć?

Mieszadła magnetyczne

Osoby, które przynajmniej raz w życiu były w laboratorium potwierdzą, że znajduje się w nich sporo urządzeń, które w innych miejscach trudno znaleźć w użyciu. Są to rzeczy, które w laboratoriach są wręcz niezastąpione. Co konkretnie ma się na myśli? Na pewno są to mieszadła magnetyczne. Co takiego? Co należy o nich wiedzieć? Pora to wszystko sprawdzić.

Jak działają mieszadła magnetyczne?

Wiadomo już, że mieszadła magnetyczne to produkty, które znajdują się w laboratoriach. Działanie mieszadeł magnetycznych (tutaj) jest oparte na zmiennym, a także na rotującym polu magnetycznym. Jeśli chce się przy pomocy tego urządzania wymieszać daną substancję, to w pierwszej kolejności należy ją umieścić w probówce, kolbie, czy też w innym dowolnym szkle, a później do niego wrzucić dipol, a więc mieszadełko.

Mieszadła magnetyczne

Jakie są rodzaje mieszadeł magnetycznych?

Mieszadła magnetyczne dzielą się na:

  • mieszadła magnetyczne ze statycznym układem,
  • mieszadła magnetyczne posiadające zamontowane magnesy w sposób trwały.

Pierwsze z nich posiadają ułożone stałe elektromagnesy, które to powodują rotację pola magnetycznego. Wszystko za sprawą naprzemiennego włączania i wyłączania się. Przy ich użytkowaniu można napotkać pewne kłopoty z regulowaniem obrotów.  Z kolei drugi rodzaj mieszadeł mają magnesy, które to poruszane są przy pomocy elektrycznego silniczka.

Warto nadmienić, że mieszadła z magnesami zamontowanymi na stałe mogą być łączone w sposób swobodny z grzewczymi płytami. One w tym samym czasie podgrzewają roztwór, a także go mieszają.

Wybór ostateczny oczywiście zależy do samej zainteresowanej osoby.