Posted inSuplementy / Zdrowie

Dlaczego warto przyjmować suplementy wapnia?

wapń jest dobry na stawy

Nasz organizm potrzebuje wielu mikroelementów – witamin oraz minerałów. Do najważniejszych należy wapń, który jest niezbędnym składnikiem zębów oraz kości.

Wapń ważny dla organizmu

cytrynian wapnia łatwo przyswajalnyWapń ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia. Jego najważniejszą funkcją jest budowanie kości. Niedobory wapnia u dzieci mogą prowadzić do powstawania poważnych wad rozwojowych, a u osób starszych do osteoporozy i groźnych złamań. Wapń jest bardzo ważny dla osób cierpiących na różne alergie, ponieważ skutecznie łagodzi nieprzyjemne objawy uczuleń. Wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii i jest aktywatorem bardzo wielu ważnych enzymów takich jak podpuszczka i lipaza.

Jakie suplementy przyjmować?

W aptekach znajdziemy ogromny wybór suplementów zawierających wapń. Wiele osób zastanawia się, który z preparatów najlepiej wybrać. Przede wszystkim w czasie zakupu takich produktów powinniśmy zwrócić dużą uwagę na ich przyswajalność. Na przykład cytrynian wapnia charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Taka forma tego pierwiastka nie wymaga dużej ilości kwasów żołądkowych, żeby przedostała się do krwioobiegu, dlatego polecana jest między innymi osobom starszym. Oprócz cytrynianu wapnia na rynku znajdziemy również węglan wapnia, fosforan wapnia, mleczan wapnia, a także suplementy zawierające wapń z naturalnych źródeł takich jak mączka kostna i muszle ostryg. Duża różnorodność dostępnych suplementów sprawia, że możemy dobrać produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.