Posted inSprzęt medyczny

Do jakich celów wykorzystywana jest cieplarka laboratoryjna?

cieplarka laboratoryjna

W placówkach badawczych o charakterze klinicznym, biotechnologicznym, mikrobiologicznym oraz przemysłowym przeprowadza się często procesy termiczne, które wymagają odpowiednich warunków temperaturowych. Gwarantuje je cieplarka laboratoryjna, czyli nowoczesne urządzenie jednokomorowe przystosowane do suszenia i ogrzewania rozmaitych próbek. Standardowy model pracuje przeważnie w zakresie od + 5 do +100 stopni Celsjusza. 

Zasada działania i budowa

Cieplarka laboratoryjna pełni rolę inkubatora, umożliwiając wykonywanie badań w określonej temperaturze. Z wyglądu przypomina lodówkę, a działa w oparciu o system grzewczy bazujący na grawitacyjnym bądź wymuszonym obiegu powietrza. Dzięki specjalnym czujnikom kontrolnym ciepło rozkłada się w jej wnętrzu równomiernie oraz na stałym poziomie. Istotne elementy konstrukcji to wytrzymała komora ze stali nierdzewnej, uszczelnione drzwiczki, wentylatory, półki służące do składowania próbek, mechanizm dekontaminacyjny zapobiegający rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, układ alarmowy ostrzegający przed przegrzaniem, a także panel kontrolny ułatwiający sterowanie urządzeniem (zazwyczaj w formie dotykowego wyświetlacza).

Szerokie zastosowanie w wielu branżach cieplarki laboratoryjnej

cieplarka laboratoryjna

Dysponując cieplarką laboratoryjną, można przede wszystkim inkubować materiały biologiczne przeznaczone zarówno do wstępnych badań, jak i szczegółowych analiz (np. krew lub mocz). Znakomicie sprawdza się ona ponadto w hodowli bakterii i wirusów, przeprowadzaniu zaawansowanych testów na przeciwciała czy weryfikowaniu odporności termicznej różnego rodzaju wyrobów. Jak by tego było mało, pozwala na:

  • kontrolowanie czystości produktów spożywczych
  • ustalanie stabilności preparatów farmaceutycznych
  • wykonywanie badań mikrobiologicznych zwierząt hodowlanych
  • obserwowanie cyklu krystalizacji
  • sprawdzanie parametrów produkcyjnych