Problemy ze snem w ostatnim czasie dotykają coraz większej liczby osób, niezależnie od wieku. Przyczyn może być wiele – nieregularny tryb życia, częste podróże czy stres. W aptece jest cała gama preparatów wspomagających zasypianie, jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Preparaty ziołowe
Większość produktów o działaniu nasennym zawiera składniki pochodzenia roślinnego. Głównie możemy spotkać się z:
- Walerianą (inaczej z kozłkiem lekarskim)
- Chmielem
- Lawendą
- Melisą
- Passiflorą
- Serdecznikiem
Różne połączenia powyższych surowców wchodzą w skład leków wspomagających zasypianie, działają także uspokajająco. Najmocniejszym ziołem jest bez wątpienia waleriana – to ona głównie odpowiada za efekt nasenny. Również dobrze sprawdzają się chmiel i lawenda, gdyż ułatwiają i przyspieszają sam proces usypiania. Preparaty nasenne najlepiej zażywać pół godziny do godziny przed planowanym zaśnięciem.
Jak działa melatonina?
Melatonina na sen jest kolejnym sposobem radzenia sobie z trudnościami w tym zakresie. Jest to substancja naturalnie produkowana w ludzkim organizmie, która odpowiada za regulację rytmu dobowego. Z wiekiem ilość syntetyzowanej melatoniny się zmniejsza, dlatego starsze osoby mają większe problemy z zasypianiem, budzą się w nocy lub wcześnie rano, oraz drzemią w ciągu dnia. Oprócz wieku rytm dobowy rozregulować może także praca zmianowa czy zmiana stref czasowych. Korzystny wpływ melatoniny na sen obserwuje się nawet u osób, u których nie występują powyższe czynniki, jednak należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się przy długotrwałym, regularnym stosowaniu. https://www.aptekagalen.pl/melatonina-5mg-30tbl
Chociaż leki wspomagające zasypianie są dość bezpieczne, warto też skupić się na higienie snu. Na proces zasypiania dobrze wpływa stała pora chodzenia spać, nie korzystanie z urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem, oraz rezygnacja z zajęć typu czytanie książek czy oglądanie telewizji w łóżku przed zaśnięciem.